domowe środki czystości

Domowe sposoby na środki czystości

Środki czystości, które kupujemy w sklepie, zwykle zawierają wysokie stężenie substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Niewielu z nas jednak wie, że istnieją domowe sposoby na środki czystości. Wiele substancji, które znajdują się w naszej kuchni, mogą być wykorzystane jako naturalne środki czystości.

Przygotowanie domowych środków czyszczących może wydawać się trudnym wyzwaniem, w rzeczywistości jednak jest łatwe. Poniżej zamieszczam kilka sprawdzonych receptur

 

Cytrusowy proszek do czyszczenia

Cytrusowy proszek do czyszczenia jest całkowicie naturalny i ekologiczny. Wykonamy go ze szklanki sody oczyszczonej, połowy szklanki startych skórek owoców cytrusowych i 20 kropli olejku eterycznego o zapachu cytrusowym. Opcjonalnie możemy dodać jedną czwartą szklanki boraksu. Najpierw zmielmy skórki w młynku do kawy, potem wymieszać z pozostałymi składnikami.

Tak otrzymany proszek doskonale sprawdzi się do czyszczenia np. kuchni.

 

Domowa pasta do zębów

Czy wiedziałeś, że ekologiczną pastę do zębów możesz wyprodukować samemu w domu? Jest to prostsze niż myślisz! Co będzie nam potrzebne? 3 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyzka drobno zmielonej soli morskiej, miętowy olejek eteryczny, 2 łyżki oleju kokosowego lub 4 gliceryny roślinnej. Opcjonalnie możemy dodać do smaku stewię lub ksylitol, możemy wzbogacić naszą pastę o zioła np. szałwię. Zacznij od zmielenia soli morskiej w młynku do kawy, potem zmieszaj z resztą składników. Tak przygotowana pasta będzie o wiele zdrowsza od sklepowej, gdyż nie będzie zawierała szkodliwych składników takich jak fluor, triclosan lub Laurylosiarczan sodu.

 

Ekologiczny płyn do prania

Domową metodą przygotujemy również ekologiczny płyn do prania. Jest to łatwe. Będziemy potrzebowali kostkę szarego mydła, pół szklanki boraksu, pół szklanki sody kalcynowanej i 7,5 litra wody.

Najpierw zetrzyjmy szare mydło na tarce. Potem należy zalać starte mydło jednym litrem wrzącej wody. Następnie wymieszać trzepaczką tak, żeby się rozpuściło. W litrze gorącej wody rozpuść pół szklanki boraksu i sody kalcynowanej. Następnie bierzemy wiadro i wlewamy litr gorącej wody. Dolewamy do niego naszą mieszaninę mydlaną. Potem uzupełniamy wodę, aż zużyjemy całe 7,5 litra. Można dodać olejek eteryczny dla zapachu. Płyn zostawiamy do wystygnięcia. Po kilku godzinach powinien powstać z niego gęsty żel.

Piorąc, w zależności od stopnia zabrudzenia prania możemy dodawać szklankę lub pół szklanki płynu. Możemy go przechowywać w butelkach.

 

Jak widać, ekologiczne środki czyszczenia możemy łatwo wykonać samemu w domu. Wyjdzie zdrowo i tanio.

———-
Zdjęcie: pixabay.com/jarmoluk
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *