początkujący pracownik

Kompetencje pożądane przez pracodawców

Jeśli kiedykolwiek aplikowałeś o pracę, z pewnością zastanawiałeś się, jakie są kompetencje pożądane przez pracodawców. To pytanie często zadają sobie studenci, będący w trakcie nauki lub licealiści wybierający kierunek studiów. Czy lepiej iść na studia zgodnie z zainteresowaniami, czy raczej potencjalnymi zarobkami?

 

 Czego oczekuje pracodawca?

Aby dowiedzieć się, czego oczekują pracodawcy, należy dokładnie przeanalizować obecny rynek pracy. W Polsce jest on przesycony magistrami z dyplomami, którzy nie mają jednak doświadczenia niezbędnego do podjęcia konkretnego zawodu. Obecnie studenci coraz częściej podejmują nieobowiązkowe praktyki zawodowe, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Uczą się także języków obcych – nie tylko angielskiego – gdyż w ten sposób stają się bardziej konkurencyjni i pożądani. Znajomość języków obcych świadczy także o ich zdolnościach pojmowania i zdobywania wiedzy. Wielu dokształca się także na dodatkowych kursach bądź podejmuje działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich. Obecnie coraz ważniejsze staje się także doświadczenie pracy w środowisku międzynarodowym, dlatego wielu studentów bierze udział w wymianie, na przykład z programu Erasmus.

 

Jaki jest idealny kandydat na pracownika?

To osoba, która nie boi się wyzwań, potrafi dobrze komunikować się z innymi, jest kreatywna i odporna na stres. Zna co najmniej dwa języki obce w stopniu komunikatywnym, odbył staż zagraniczny oraz posiada odpowiednie doświadczenie zgodne z zawodem, który chce podjąć. Nie musi być to doświadczenie profesjonalne – ważne, aby osoba była zmotywowana do pracy i chętna do nauki nowych rzeczy, które będzie musiała wykonywać na danym stanowisku. Najlepiej, aby kandydat mógł pochwalić się konkretnymi osiągnięciami. Ważny jest także charakter, osobiste cele i determinacja w dążeniu do ich realizacji. Tego typu cechy z pewnością zostaną zauważone przez pracodawcę, dlatego też warto je zaprezentować. Nie trzeba przypominać tutaj o uniwersalnych cechach, takich jak wysoka kultura osobista czy punktualność.

———-
Zdjęcie: StartUpStockPhotos
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *