człowiek przed telewizorem

Ranking najlepszych filmów

Opinie dotyczące filmów mogą się różnić w zależności od czyichś osobistych preferencji. Trudno ze wszystkich filmów na świecie wyłonić te najlepsze, jednak niektóre z nich przewyższają inne pod względem wykonania i wartości merytorycznej.

Skazani na Shawshank

Takim filmem jest Skazani na Shawshank na podstawie dzieła wydanego przez znakomitego pisarza- Stephena Kinga. Film jest zwięzły, opisuje historię Andy’ego, który został przez swoje czyny skazany na dożywocie, oraz jego znajomych z celi. Każda scena chwyta nas za serce i zmusza do refleksji nad tym, co tak naprawdę jest dobre, a co zależne od sytuacji.

 

Zielona Mila

Kolejnym znanym filmem znajdującym się na wysokich miejscach rankingowych jest Zielona Mila, realizowana również na podstawie powieści Stephena Kinga. Film podobnie jak poprzednik utrzymany jest w więziennych klimatach. To chyba jeszcze większy wyciskacz łez, bowiem najbardziej interesującą postacią tego filmu jest więzień niesłusznie oskarżony o zabójstwo niewinnych dzieci. Jego postać jest na tyle tragiczna, iż ma on magiczne moce i generalnie jest wyjątkowo dobrym człowiekiem. Cały film jest opowieścią o tym, jak zmieniają się ludzie w obliczu nieuchronnej kary śmierci, o tym, że czasem jesteśmy niczym wobec prawa i przede wszystkim wobec okrucieństwa niesprawiedliwych, bezlitosnych ludzi.

 

Ojciec Chrzestny

Jeszcze innym wartym docenienia filmem będącym klasyką gatunku jest Ojciec Chrzestny, wyreżyserowany przez pomysłowego Francisa Ford Coppolę. Jest to dzieło przesycone włoskimi klimatami sycylijskiej mafii, gdzie głównymi wartościami są lojalność i miłość do rodziny. W tym filmie już nieco starszy Marlon Brando, legenda kina, zagrał swoją rolę życia i to właśnie w Ojcu Chrzestnym dostrzegliśmy rozkwitający talent Ala Pacino.

 

Forrest Gump

Następnym ważnym filmem w historii kina była opowieść o mężczyźnie pozornie mało inteligentnym i niezwykle prostym, czyli Forrest Gump. Jest to tak naprawdę teatr jednego aktora- po tym filmie Tom Hanks został okrzyknięty jednym z najlepszych aktorów wszech czasów. Sam film jest niezwykle prosty i traktuje o tym, że nic tak naprawdę w życiu nie jest niemożliwe i często jedyną przeszkodą przed spełnianiem swoich marzeń są nasze własne uprzedzenia.

 

Gwiezdne Wojny

W takim rankingu nie można również zapomnieć o filmach abstrakcyjnych. Filmem, a raczej sagą wszechczasów w kategorii science – fiction, są z pewnością Gwiezdne Wojny. Niesamowite jak na czas lat siedemdziesiątych efekty specjalne, ciekawe postaci, dobrze dobrani aktorzy i pozytywny przekaz filmu zrzeszył mnóstwo fanów, którzy film uważają za prekursor dalszego gatunku filmów abstrakcyjnych i futurystycznych.

———-
Zdjęcie: stock.tookapic.com/Andrew E Weber
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *