całująca się para

Czy pierwszy raz musi boleć?

Wiele kobiet opóźnia moment inicjacji seksualnej ze względu na obawę przed bólem, jaki może wiązać się z utratą dziewictwa. Dziewczęta często wymieniają między sobą mocno wyolbrzymione opowieści o tym, jak bardzo bolesny może być pierwszy stosunek płciowy. Choć do tego, by uprawiać sex trzeba być dojrzałym zarówno psychicznie, jak i fizycznie, to nie należy tego też unikać, zwłaszcza jeżeli powodem jest lęk przed przerwaniem błony dziewiczej.

Co dzieje się podczas pierwszego stosunku?

W kobiecym ciele, u wejścia do pochwy znajduje się błona dziewicza. Jest to cieniutki fałd elastycznej błony śluzowej, posiadającej niewielkie otwory, którymi wydostają się wszelkie płyny np. krew miesięczna. Podczas pierwszej penetracji penis rozrywa błonę dziewiczą, co może powodować w efekcie niewielkie krwawienie oraz ból o różnym stopniu nasilenia.

Czy pierwszy raz boli?

Mitem jest, że każda kobieta musi odczuwać ból podczas pierwszego stosunku płciowego. Jest to bardzo indywidualna kwestia, niektóre dziewczęta mogą w ogóle nie poczuć momentu przerwania błony dziewiczej, inne zaś będą się skarżyć na silny dyskomfort, a nawet ból. Wszystko zależy od kilku czynników m.in. od budowy anatomicznej naszego ciała, a zwłaszcza błony dziewiczej. Różnią się one między sobą stopniem ukrwienia, a także swym kształtem. Kobieta mogła nieświadomie wpłynąć na stan błony dziewiczej. Uprawianie sportów, korzystanie z tamponów mogło już wcześniej naruszyć błonę, co sprawi, że jej przerwanie nie będzie wiązało się z bólem.
Duże znaczenie ma także nastawienie psychiczne kobiety. Ból może pojawić się, jeżeli obawia się ona swojego pierwszego razu, czuje się przymuszana przez partnera do sexu albo stosunek odbywa się dla niej zbyt szybko, przez co jej ciało nie zdążyło się do niego jeszcze fizycznie przygotować.

Jak zminimalizować ból?

Podczas pierwszego razu bardzo ważne jest odpowiednie podejście dziewczyny, jeśli nie będzie się ona stresować i spinać, to ból z pewnością będzie mniej dotkliwy, a nawet może się stać niezauważalny. Zamiast się denerwować i myśleć o bólu należy się odprężyć i poddać chwili. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by swój pierwszy raz przeżyć z osobą, której całkowicie się ufa i którą się kocha. Warto poinformować partnera o swoich obawach, na pewno je zrozumie i zrobi wszystko, by pierwszy raz był jak najmniej bolesny.
Pomóc w zmniejszeniu bólu może także odpowiednia pozycja. Podczas pierwszego razu nie warto z nimi eksperymentować, ale zdecydować się na klasyczną pozycję misjonarską. Można także podłożyć poduszkę pod pośladki i podciągnąć kolana. Taka pozycja powinna pomóc zminimalizowaniu bólu.

Pierwszy raz to dla kobiet bardzo indywidualne i osobiste doświadczenie. Każda z nich przeżywa to w inny sposób, dlatego też nie ma reguły mówiącej o tym, czy przerwanie błony dziewiczej musi boleć. Należy przede wszystkim pamiętać, że ból odczuwany podczas pierwszego stosunku jest krótkotrwały i zazwyczaj dość szybko się o nim zapomina. Następny raz będzie już bezbolesny i przyniesie nam samą radość.

———-
Zdjęcie: stokpic.com/Ed Gregory
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *